Noc Muzeów 2024
Zwiedzanie trwało całe popołudnie. Ostatnia grupa wyszła ze schronu po 21:00.
– To niezwykle ciekawe miejsce. Wręcz unikalne dzięki temu, że zostały tu zachowane przedmioty i wyposażenie sprzed lat – mówili zwiedzający. Część z nich twierdziła, że schron na Bielanach to największa atrakcja sobotniej Nocy Muzeów.
ArcelorMittal Warszawa bierze udział w warszawskiej Nocy Muzeów od 2016 roku. Po pandemicznej przerwie w latach 2020 i 2021, wróciliśmy do udziału w tej imprezie, tym bardziej, że schron pod biurowcem Huty cieszy się niezmiennie ogromnym zainteresowaniem – wejściówki znikają zawsze w ciągu kilku minut. To dlatego organizujemy wycieczki do schronu także w innych terminach. Przewodnikiem, który oprowadza zwiedzających jest Grzegorz Kielich.
W tym roku, dzięki niemu magazyny i archiwa schronu zyskały nowy wygląd. Pan Grzegorz spędził wiele godzin na porządkowaniu i odpowiednim wyeksponowaniu wyposażenia schronu tak, by zwiedzający poznali jak najwięcej szczegółów. Wszystkie odnalezione plakaty, schematy, tablice szkoleniowe, przyrządy czy archiwalna dokumentacja są teraz widoczne. W podziemiach pojawiły się także dwa manekiny. Marian – ubrany w oryginalny mundur Obrony Cywilnej oraz Franek, który prezentuje odzież ochronną przeciwko skarżeniu chemicznemu.
– Schron pod biurowcem huty to swoisty skansen obrony cywilnej PRL. Zejście kilka pięter pod ziemię do pomieszczeń owianych jeszcze nie tak dawno największą tajemnicą, to istna podróż w czasie dla naszych odwiedzających – podkreśla Grzegorz Kielich.